Jdi na obsah Jdi na menu
 


Krátce o suplementech

5. 1. 2014

První věc. Suplementy nejsou anabolické steroidy. Ne vážně nejsou. Když si vypijete protein tak vám vážně náhle nenaroste ruka v 10cm. Takže kdokoliv napíše, že jsou to steroidy tak na něj pošlu čerta.

Suplementy nebo také doplňky výživy jsou v podstatě látky, které běžně naleznete v potravinách, jen jsou lépe stravitelné nebo třeba ve větší koncentraci. Například kreatin,jeden z nejlepších doplňků výživy, ten je obsažen v červeném mase. Takže pochopili jsme, že suplemety nejsou steroidy a ted se můžeme pustit do základních druhů doplňků výživy.

 

Protein

Vyskytují se v podobě prášku. S různými super příchutěmi a vůněmi. Jak už podle názvu můžeme usuzovat tak obsahují z převážné části bílkoviny,at už pomalé nebo rychlé, a také v určitém množství sacharidy a tuky. Je tedy potřeba určitě při nákupu sledovat nutriční tabulku. Proteinů je snad milion druhů. Jsou proteiny hovězí,veganské,syrovátkové(koncentráty,izoláty,hydrolyzáty),kaseinové,sojové a tak dále. Ale o tom podrobně až v článku zameřeném výhradně na proteiny (který se bduu snažit vydat co nejdříve).

 

Gainer

Dost podobná záležitost jako protein. S tím rozdílem, že hlavní složkou jsou sacharidy. Takže super volba pro někoho kdo chce přibrat a nezáleží mu na tom, že nahoru pujde i tuk. Bohužel pro endomorfy je gainer naprosto nevhodný. Z vlastní zkušenosti, když už si budete chtít gainer koupit, tak vybírejte nějaký s výšším podílem bílkovin. Přeci jen svaly rostou z bílkovin a nikoliv ze sacharidů.

 

BCAA

Aminokyseliny leucin,isoleucin a valin. Skvělá věc při treninku,během treninku, zkrátka kdykoliv vás napadne. Napomáhají regeneraci a podporují růst svalů. Při nákupu je potřeba si dávat pozor na poměr jednotlivých aminokyselin. Největší zastoupení by měl mít L-leucin. Forma výrobku už záleží výhradně na vás. Ještě snad uvedu několik poznatků. Dle výzkumů je Leucin nejvíce anabolický z uvedených tří aminokyselin a podle dalšího výzkumu pravidelné užívání BCAA dokonce dokáže prodloužit život. :)

 

Kreatin

Kreatin je látka tělu vlastní, která se vyskytuje v červeném mase. Lidské tělo si dokáže vytvořit určité množství kreatinu, které však pouze vyrovnává jeho vlastní spotřebu. Kreatin podporuje tvorbu ATP(adenosyntrifosfát), který slouží jako energie pro naše svaly, tím pádem sval produkuje více síly a o něco se zvýší i jeho výdrž. Dále také navazuje do svalů vodu,nicméně to neznamená, že když ho přestane brát tak to co jste přibrali zase pujde dolu. Právě naopak, voda, která se naváže do svalu svalové buňky roztahuje a ty tak dostávají od těla příkaz k tomu aby zvýšili svůj objem a vooi¨¨ilá růst je na světe. Je docela dobře možné, že poté co začnete brát kreatin přibere třeba i 7kg. Prostě zázračný suplement.

 

Spalovač

Suplementech, který je určen, jak už název napovídá, k ztrátě tělesného tuku. Většinou se zkládá z nějakých stimulačních látek,karnitinu,synephrinu a podobně. Malá připomínka,bez správného stravování nezhubnete ani se sebelepším spalovačem.

 

Vitamíny,minerály

Co napsat k vitaminum a minerálum. Snad, že tvoří absolutní základ. Tělo při fyzické zátěži ve zvýšené míře spotřebovává tyto látky a tak je potřeba je doplňovat. Spolu s proteinem nejdůležitější doplňek stravy.

 

Anabolizéry,anabolika

Legální přípravky určené k podpoře růstu svalů. Do této kategorie patří například tribulus,HMB,DAA,Arginin a další aminokyseliny. Jako anabolizéry by se dali označit i různé nakopávače, které krom toho že tělo nabudí i svaly více prokrvují a podporují tím růst.

 

To by bylo prozatím o suplementech všechno. Snad sem nic nezapomněl a nenapsal nějakou kravinu. Jinak budou určitě vycházet články, které se budou zabývat jednotlivými kategoriemi.

 

(Sid242)

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 33967
Měsíc: 235
Den: 1